Trafik güvenliği konusunda bilinç oluşturma ve farkındalık yaratma noktasında ülkenin en büyük etkinliği olarak öne çıkan Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisi, Türkiye’nin önde gelen birçok kurum ve kuruluşunu 8. kez bir araya getirdi. Etkinlikte konuşan Başbakan Binali Yıldırım, trafik kazalarında insan hatalarının yüksekliğine dikkat çekerek “En iyi yolu, en akıllı aracı yapsanız da insan hatalarından kaynaklı trafik kazalarının önlemenin yolu eğitimden geçiyor” dedi.

İşimiz milletin yolunu açmak, milletin yolunun üzerindeki engelleri kaldırmaktır

İşimiz milletin yolunu açmak, milletin yolunun üzerindeki engelleri kaldırmaktır, diye sözlerine başlayan Başbakan Binali Yıldırım, trafik güvenliği açısından gelişmeler olduğu halde gelinen noktayı yeterli görmediklerini söyledi. Yeni yapılan akıllı yollar ile bölünmüş yolların hayat kurtardığına dikkat çeken Yıldırım, eskiden yol kusurlarından kaynaklı kazaların oranı yüksekken şimdi yeni yolların yapılması ile birlikte insan hatası kaynaklı kazaların sayısının arttığına dikkat çekti.

Fuar alanında sergilenen yerli ve milli, akıl teri, alın teri ürünleri birlikte gördük

Türkiye’nin son 15 yılda her alanda geliştiğini belirterek 80 yıl önce yüzde 95 karayoluna bağımlı ulaşım modelini çeşitlendiğini, hava ve demiryollarında da büyümeler kaydettiklerini ifade eden Yıldırım, karayolunun ulaşımdaki payını yüzde 80’in altına geriletmenin orta ve uzun vadede gerçekleşmesi gerektiğini kaydetti.

En iyi yolu, en akıllı aracı yapsanız da insan hatalarından kaynaklı trafik kazalarının önlemenin yolunun eğitimden geçtiğini belirten Başbakanı Binali Yıldırım, “Trafik güvenliğinin geliştirilmesi, iyileştirilmesi noktasında bu etkinliğin fuar alanında sergilenen yerli ve milli, akıl teri, alın teri ürünleri birlikte gördük” dedi.