Open/Close Menu Türkiye'nin En Büyük Trafik Güvenliği Etkinliği
8. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisi

8’inci Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisinde tanıtılan Koltuk Doluluk Sensör Sistemi standını ziyaret eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da servis aracını inceleyerek bilgi aldı. İstanbul Aydın Üniversitesi Technoarge tarafından geliştirilen Koltuk Doluluk Sensör Sistemi sayesinde öğrenciler artık serviste unutulmayacak. Aileler akıllı telefonlarından çocuklarının serviste hangi koltuğa oturduğunu, kemer takıp takmadığını, saat kaçta bindiğini, kaçta indiğini kontrol edebilecek.

Koltuk Doluluk Sensör Sistemi’nin çalışma şeklini anlatan Technoarge Araştırma Müdürü Muzaffer Gökçimen, “Technoarge şirketi olarak yaşanan son olaylar neticesinde böyle bir sistem geliştirdik. Bunu yaparken de minibüsçüleri zor durumda bırakmamak ve bu uygulamanın hızlı geçebilmesi için sensörlü minderi geliştirdik. Koltuğa oturunca şoför mahallinin oradaki ekranda benim koltuğa oturduğum gözüküyor. Şoför arkasını dönmeden kimlerin oturduğunu görebiliyor ve içeride insan kaldığı zaman alarm çalıyor. Şoför her şeyi kontrol ettikten sonra alarmı kapatıyor. Bundan sonra hiç kimse araçta unutulmayacak” diye konuştu.

Koltuk Doluluk Sensör Sistemi’nin yanında kemerlerde de sensör kullanıldığını ve üç noktalı kemer teknolojisini kullandıklarını belirten Gökçimen, “Şu anki servislerin çoğunda iki noktalı kemer bulunuyor. İlerleyen zamanlarda akıllı telefonlarda anne ve baba çocuğunun hangi koltukta oturduğunu, ne zaman araca bindiğini, araçta emniyet kemerini bağlayıp bağlamadığını, ne zaman indiğini görebilecek” ifadelerini kullandı.

© 2017 Trafik Fuari