Open/Close Menu Türkiye'nin En Büyük Trafik Güvenliği Etkinliği
Vali Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok

Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, sempozyum ve serginin, ulaşım sektörünü temsil eden tüm katmanları içine alan, yabancı ülke temsilcilerinin de katılım sağladığı, Türkiye’de karayolu trafik güvenliği alanında icra edilen önemli etkinliklerden biri haline geldiğini belirtti.

“Yol alt yapılarının iyileştirilmesiyle birlikte araç teknolojilerinde yaşanan hızlı değişim ve tescilli araç sayısındaki yükseliş, karayollarındaki trafik yoğunluğunun da artmasına neden olmuştur.” diyen Altınok, denetim hedeflerini sürekli gözden geçirdiklerini ve yeni denetim metotları geliştirdiklerini bildirdi.

Altınok, şu değerlendirmelerde bulundu: “Trafik güvenliğinin sağlanmasıyla ilgili en önemli hedefimiz, yapmış olduğumuz denetim faaliyetlerini akıllı ulaşım sistemleriyle destekleyerek, sürücüler üzerindeki denetim görünürlüğünü artırmak ve bu suretle algılanan yakalanma riski duygusunu yükselterek trafik kazalarını en aza indirmektir.

Karayolu trafik güvenliğinin sadece polisiye tedbirlerle ve denetim odaklı bir mücadele hedefiyle sağlanabilmesi mümkün değildir. Bunun yanında sağlıklı bir ulaşım alt yapısıyla yol kullanıcılarının eğitimleri ve kaza sonrası uygulanması gereken ilk yardım hizmetlerine ilişkin faaliyetler de trafik güvenliğinin sağlanması bakımından önemlidir. Yani karayolu trafik güvenliği birbirini tamamlayan pek çok faktörün uyumlu bir şekilde çalışması ile sağlanabilir.”

Altınok, eylül ayında düzenlenen Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayında ilan edilen “Karayolu Trafik Güvenliği Uygulama Politikası” sayesinde bu alanda hizmet veren kurum ve kuruluşlara yeni ivme kazandırıldığını belirtti.

Üç gün sürecek sempozyum kapsamında trafik güvenliği konusunda çok sayıda panelin düzenleneceğine işaret eden Altınok, çocuklara yönelik tiyatro gösterisi, uygulamalı trafik eğitim parkuru ve trafik dedektifleri eğitimlerinin yanı sıra sergi bünyesinde, emniyet kemeri simülasyon aracı ve alkol gözlüğü ile denge testi gibi uygulamalı faaliyetler, yeni teknolojiler, akıllı ulaşım ve siber güvenlik konularında bilgi paylaşımı yapılacak stantların vatandaşların ziyaretine açık olacağını kaydetti.

© 2017 Trafik Fuari