Open/Close Menu Türkiye'nin En Büyük Trafik Güvenliği Etkinliği
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz

8. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisinde konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz  eğitimin her kademesinde trafik bilincinin kazandırılması gerektiğine işaret etti. Okul öncesi eğitimde kalıcı bir trafik bilinci oluşturmayı amaçladıklarının altını çizen Yılmaz, ortaöğretimde trafik güvenliğinin yanında ilk yardım derslerinin verildiğini belirtti.

Yılmaz, liselerde trafikle ilgili sosyal kulüplerde de çalışmaların yürütüldüğünü, bu yıl 9. sınıflarda trafik adabı dersinin okutulmaya başlandığını hatırlattı. Yılmaz, öğrencilere bu derslerde trafikte sakin ve saygılı olunması gibi konulara ilişkin bilgiler verildiğini söyledi.

Trafik eğitimiyle ilgili çalışmaların yaygın eğitim kurumlarında da devam ettiğine değinen Yılmaz, bunların başında trafik ve sürücü eğitimlerinin geldiğini ifade etti.

Bakan Yılmaz, servis şoförlerinde trafik kültürü oluşturma çalışmalarının sürdüğünü vurgulayarak, “Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu arasında imzalanan protokol uyarınca 108 bin okul servis şoförü hizmet içi eğitimden geçirildi. Bugün ülkemizde 3 bin 547 özel motorlu taşıt sürücü kursu bulunuyor.” bilgilerini paylaştı.

Sürücü kursu eğitimleri AB standartlarında

Sürücü kurslarında verilen eğitimlerde yapılan değişikleri anlatan Yılmaz, bu kapsamda eğitim ve sınavların Avrupa Birliği (AB) standartlarına getirildiğini bildirdi.

Yılmaz, sürücü belgesi geri alınanlara sınavlarda görev verilmemesi şartıyla, direksiyon usta öğreticisi olabilmek için yüksekokul mezunu olma zorunluluğunun getirildiğini hatırlattı.

Ehliyet kurslarında kullanılan araçlara yaş sınırlaması kuralı koyduklarına dikkati çeken Yılmaz, bu kursların tüm iş ve işlemlerinin elektronik ortama taşındığını, geçen yıl itibarıyla kurslarda 4 saatlik trafik adabı dersinin verilmeye başlandığını ifade etti.

Bakan Yılmaz, trafik kurallarına uymanın insanın kendine ve topluma karşı sorumluluğu olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Toplumdaki her birey, trafik kurallarına uymanın, kendisinin ve başkasının güvenliği için olmazsa olmaz olduğu bilinci ile hareket etmelidir. Trafik adabı toplumun adabıdır.”

© 2017 Trafik Fuari